Чищення вентиляційних систем
Процес переміщення газів під впливом різниці тиску називається вентиляцією. Суть вентиляції полягає у заміні відпрацьованого повітря на "свіже". Відпрацьоване повітря – це повітря з мізерною кількістю кисню, наповнене вуглекислим газом, димом та іншими газами, шкідливими або просто непотрібними для життєдіяльності. А ось до визначення "свіже" повітря сьогодні підходить багато параметрів. Насамперед, це повітря насичене киснем. Крім того, повітряні потоки, що надходять у приміщення зовні, можуть бути очищеними від пилу та алергенів, зволожені, нагріті або охолоджені до заданих параметрів, іонізовані тощо. Звичайно, для того, щоб повітря, що надходить, відповідало певним критеріям, необхідно використовувати кліматичне обладнання. Найпростіший спосіб організації повітрообміну в приміщенні з дитинства всім добре знайомий під назвою «провітрювання». Про необхідність провітрювання чули всі, але більшість людей насправді не усвідомлюють, наскільки це важливий захід, і який сильний вплив він має на всі процеси життєдіяльності. Від того, наскільки правильно здійснюється вентиляція, залежатиме стан здоров'я мешканців будинку або працівників підприємства, рівень їх безпеки, технічний стан будь-якого приміщення, і навіть успішність бізнесу.
Класифікація вентиляційних систем
Залежно від способу створення тиску для переміщення повітряних потоків, вентиляція буває природною та примусовою. Природний повітрообмін відбувається без будь-якого допоміжного обладнання. Видалення та надходження повітря в такому випадку здійснюється «самоплином» через кватирки, вікна, двері, щілини, вентиляційні отвори та шахти. Якщо ж для спонукання повітрообмінного процесу використовуються різного роду допоміжні агрегати, такий тип вентиляції прийнято називати штучною чи примусовою. Для створення різниці тиску механічним шляхом найчастіше застосовують вентилятор або ежектор.
Також вентсистеми відрізняються за своїм призначенням. Припливна вентиляція забезпечує надходження свіжого повітря всередину приміщення, а витяжна призначена для видалення відпрацьованих газів назовні.
Ще системи вентиляції можна поділити за способом організації. Загальнообмінні системи служать для створення певних параметрів повітряного середовища у всьому обсязі приміщення, коли головне завдання – постійна циркуляція повітря. Такий тип вентиляції підходить для офісних приміщень, закладів громадського призначення. У разі коли першочергове завдання – видалити забруднене повітря або подати порцію чистого повітря до конкретного місця в приміщенні , організовують місцеву витяжну або місцеву припливну вентиляцію. Найпопулярніші приклади подібної системи – кухонна витяжка над варильною поверхнею або витяжна шафа у лабораторіях. Для швидкого видалення забрудненого повітря з приміщення обладнають так звані аварійні системи вентиляції. Вони використовуються в тих місцях, де є можливість викиду небезпечних речовин. Їхнє основне завдання – запобігти загрозі безпеці персоналу при несподіваному викиді шкідливих частинок у повітря, при їх накопиченні у значній кількості (що перевищує норми ГДК), при видаленні газових потоків у приміщеннях з газовим пожежогасінням, а також для відведення газових мас після роботи системи.
Протидимна вентиляція – тип вентсистеми, який перешкоджає поширенню диму в приміщенні у разі пожежі. Організовується вона в приміщеннях з високим ступенем пожежної небезпеки, для забезпечення процесу евакуації.
За типом конструкції вентиляційні системи можна поділити на дві групи. Канальні – це системи, в яких циркуляція повітря здійснюється по облаштованій мережі повітроводів. Якщо вентиляційний пристрій встановлений у стіні або перекритті приміщення, то таку систему прийнято називати безканальною.
Затишний будинок чи правильна вентиляція в будинку
Добре організована вентиляційна система в будинку забезпечує комфортне перебування в приміщенні, відмінне самопочуття та гарантує безпеку. Вважають, що для приватного будинку або котеджу досить природної вентиляції. Однак не слід забувати, що сьогодні більшість людей прагне досягнення максимальної енергоефективності житлових приміщень. Для цього будинки утеплюють, встановлюють герметичні віконні та дверні конструкції, використовують різні побутові та теплогенеруючі прилади. І досягнувши максимальної герметизації приміщення, забувають чи ігнорують регулярно провітрювати будинок. У такому разі природна вентиляція абсолютно не справляється з поставленими перед нею завданнями. Приплив свіжого повітря стає недостатнім, відповідно і відпрацьоване погано видаляється з приміщення. Явними ознаками вентиляційної системи, що «недопрацьовує» можна назвати:
- надмірну вологість (запотівання вікон, конденсат на приладах та стінах, утворення цвілі);
- надлишкове тепло (руйнування декоративних матеріалів та конструкцій будівлі);
- високий рівень пилоутворення (скупчення алергенів, через які розвиваються захворювання органів дихання, ендокринної та серцево-судинної систем);
- підвищену концентрацію небезпечних речовин, яка може призвести до вибуху, пожежі чи отруєння.
Марно боротися з утворенням цвілі на стінах або неприємним запахом у будинку після приготування їжі, якщо не зважати на непорядок у роботі вентиляційної системи. Звичайно, уникати таких проблем треба ще на початковій стадії, а саме, приділяти належну увагу такому етапу будівництва будинку, як проектування системи вентиляції. Якщо ж довелося зіткнутися з проблемами вентиляції у придбаному приміщенні, то їх можна вирішити двома способами. Перший – очищення систем вентиляції. Часто буває, що вентканали просто засмічені. Тому слід перевірити тягу за допомогою аркуша паперу, потім очистити повітроводи від пилу, кіптяви, листя, скупчень будівельного та іншого сміття. Якщо самостійне «прибирання» не приносить результату, необхідно звернутися за допомогою до професіоналів. Послуги пічника (послуги сажотруса) допоможуть вирішити це питання. Фахівець проведе чищення каналів вентиляційної системи та проконсультує, як покращити роботу системи у кожному конкретному випадку. Отже, другий спосіб налагодити циркуляцію повітря – встановити кліматичне обладнання. Який пристрій максимально задовольнить потреби повітрообміну – підкаже досвідчений майстер після обстеження об'єкта. Він оцінить поточний стан вентиляції та допоможе підібрати оптимальний варіант за ціною та якістю.
На відміну від приватного будинку, квартира залежить від загальної вентиляційної мережі. Тому якість повітря залежить не тільки від стану вентканалів у конкретному приміщенні, а й від ситуації з вентиляцією у сусідніх квартирах. Контролювати обстановку в чужій квартирі неможливо, тому треба приділяти пильну увагу обстановці з циркуляцією повітря у власному житлі. Чищення вентиляції у квартирі має проводитися регулярно, мінімум раз на рік. Звичайно, в більшості випадків це відповідальність компанії, що управляє, обслуговує внутрішньобудинкові комунікації. Але враховуючи реальну ситуацію, мешканцям багатоквартирних будинків слід не забувати про цей важливий момент і стежити за станом вентиляції самостійно. Для цього треба пам'ятати кілька простих правил:
- щодня необхідно провітрювати приміщення;
- не включати газове обладнання за відсутньої або недостатньої тяги;
- слід регулярно оглядати вентканали, очищати їх, а також решітки, що їх прикривають;
- ні в якому разі не закривати вентиляційні ходи, навіть якщо здається, що саме через них холодно в приміщенні або сильні протяги;
- у разі виникнення проблем з вентиляцією – викликати пічника (через керуючу компанію або в приватному порядку).
Підтримувати комфортний мікроклімат та безпеку допоможуть прості рекомендації:
- щоденне провітрювання;
- щорічна діагностика вентиляції;
- регулярне чищення вентиляційних каналів.
У будинках, в яких встановлено газове обладнання (котли або колонки), не можна підключати прилади примусової вентиляції до загальної мережі вентканалів. Це може призвести до згасання полум'я на газовій горілці, а також спровокувати зворотну тягу в повітроводі. Тому, при плануванні системи вентиляції, варто отримати консультацію фахівця, щоб уникнути непоправних наслідків. Для цього можна сміливо звертатися до професійного пічника нашої компанії.
Ще один засіб, який допомагає запобігти неприємностям – сигналізатор чадного газу. Це компактний та недорогий пристрій, який аналізує склад повітря в приміщенні. При виявленні підвищеної концентрації небезпечних речовин, пристрій подає звуковий сигнал, який повідомляє про загрозу.
Успішний бізнес або як чистка вентканалів впливає на доходи
При організації бізнесу, питанню облаштування вентиляційної системи приділяють більше уваги, ніж під час створення мікроклімату в житловому приміщенні. Це пов’язано з діючими нормами і вимогами законодавчого характеру. Для робочих приміщень існують певні параметри щодо забезпечення повітрообміну та пожежної безпеки. Недотримання цих правил тягне за собою різноманітні неприємності: штрафи, заборони на подальшу діяльність бізнесу тощо. Однак вентиляція впливає на прибуток набагато сильніше, ніж здається на перший погляд. Тому важливо не лише її правильно спроектувати та реалізувати, а й регулярно підтримувати її у належному стані. Адже погана циркуляція повітря знижує працездатність офісного працівника, відштовхує відвідувачів будь-якого магазину чи розважального закладу, загрожує безпеці та провокує фінансові втрати. Особливо це чутливо для готельно-ресторанного бізнесу. Кухні кафе, ресторану або кулінарного відділу в супермаркеті необхідне своєчасне очищення вентиляції,щоб не відлякувати відвідувачів неприємним запахом, їдким смогом у приміщенні або несподіваною пожежею. Усі частини вентиляційної мережі треба регулярно оглядати та чистити, особливо це стосується витяжок. Скупчення жиру на поверхні витяжних систем і жирної сажі у вентиляційних каналах може стати причиною полум'я, що різко спалахнуло, і яке поширюється з особливою швидкістю по всьому приміщенню через свою підвищену горючість. Передбачена протидимова система вентиляції може врятувати персонал та відвідувачів, але абсолютно не допоможе вберегти майно. Єдиний спосіб запобігти непоправним наслідкам – постійне замовлення послуги чищення вентиляції. Виклик фахівців по боротьбі з жиром і кіптявою навіть раз на квартал сумарно обходиться дешевше, аніж приїзд пожежної бригади один раз у житті.
Власникам кафе та ресторанів слід бути уважним до стану вентиляційної системи, та не обманювати себе, вважаючи, що чисті витяжки – це показник чистоти всієї системи. Вентканали засмічуються не менше, ніж витяжні агрегати. На пару та жир, які проходять каналами, налипає ще й пил. Ці скупчення, подібно павутинню, в'ються у вентиляційних ходах, і постійно притягують до себе все більше кіптяви. Іноді такі «гірлянди» можуть просто випадати з витяжного обладнання на плиту або готові страви. Тому чищення вентиляційних труб – обов'язковий захід поряд із постійним, щоденним доглядом за решітками витяжки. І для якісного виконання цього процесу потрібна допомога сажотруса (пічника). Фахівець проведе ретельне очищення всієї системи. Для цього зазвичай вибирають період, коли кухня не працює. Це може бути вихідний день, нічний час тощо. Далі готується робоча зона – все кухонне начиння, яке можна прибрати – прибирають, решту – накривають плівками. Витяжні конструкції розбираються, при необхідності також чистяться спеціальними хім. засобами. Чищення вентканалів може здійснюватися як механічним, так і хімічним способом. Все залежить від ступеня забруднення та конструкції системи. Після завершення процедури, в обов'язковому порядку приміщення приводять у належний вигляд.
Для чищення складних вентиляційних мереж може знадобитися попередня діагностика для оцінки реального стану вентканалів та обладнання. Для цього використовують сучасні технології відеоогляду. Також за допомогою камер можна досліджувати власне план вентиляційних ходів, якщо з якихось причин немає проектних документів.
Наша компанія надає весь спектр послуг по системам вентиляції: від проектування та монтажу вентиляційної системи будь-якої складності до технічного обслуговування. Для замовлення послуги чищення вентиляції (Дніпро та область) – сміливо звертайтесь за вказаними контактами.